Election Candidates

KENAI PENINSULA BOROUGH

2013 ELECTION CALENDAR

ELECTION

ELECTION DATE

LAST DAY TO

REGISTER

ABSENTEE BALLOTS

AVAILABLE

Borough Regular

October 1

September 1

September 16

 

2013 VOTER PAMPHLET 

 

BOROUGH PROPOSITIONS TO BE ON BALLOT:

 

 KPB Proposition No. 1

Increasing the Residential Real Property Tax Exemption From $20,000 to $50,000

KPB Proposition No. 2

Educational Capital Improvement General Obligation Bonds 

 KPB Proposition No. 3A

Repealing Term Limits for Assembly Members

 KPB Proposition No. 3B

Changing Term Limits for Assembly Members from Two Consecutive Full Terms to Three Consecutive Full Terms

 

BOROUGH SEATS TO BE ON BALLOT:

 

ASSEMBLY

SCHOOL BOARD

District 3 – Nikiski (3-yr)

District 1 – Kalifornsky (3-yr)

     Wayne H. Ogle

      Daniel J. Castimore

      Steve Chamberlain

      D. Shawn Hutchings 

District 4 – Soldotna (3-yr)

District 6 – East Peninsula (3-yr)

      Dale Bagley

      Lynn Hohl

      Linda Murphy

 

District 7 – Central (3-Yr)

District 9 – South Peninsula (3-yr)

      Brent Johnson

     Sunni Hilts 

      Travis C. Swanson

 

      Damon J. Yerly

 

 

SERVICE AREAS

Anchor Point Fire and Emergency Medical Service Area Board 

 Nikiski Senior Service Area Board

Seat B (3-yr) 

Seat A (2-yr) 

     Robert W. Craig

     Lois Solmonson 

 

Seat B (3-yr) 

 

     James Evenson 

 

Seat C (3-yr) 

 

     Mary Olson

 Bear Creek Fire Service Area Board

 North Peninsula Recreation Service Area Board

 Seat A (3-yr)

Seat A (3-yr) 

     Earl Kloster

     P. Paul Lorenzo 

Seat D (2-yr) 

Seat B (3-yr) 

     Daniel C. Logan 

     Michele Carver

 Central Kenai Peninsula Hospital Service Area Board

Seldovia Recreational Service Area Board 

*Seat A (1-yr) 

 Seat A (3-yr)

     Tim Navarre 

     Mark D. Janes 

 Seat G (3-yr)

 Seat D (3-yr)

     Jane Stein 

     Vivian M. Rojas 

*Always a one-year seat 

 

 Joint Operations Board for Central Peninsula Emergency Medical Service Area & Central Emergency Service Area

 Seward-Bear Creek Flood Service Area Board

 Seat A (3-yr)

Seat F (3-yr) 

     Gordon S. Orth 

     Christina Stauffer 

 Seat B (3-yr)

 

     Paul Moses 

 

 Seat C (2-yr)

 

     Carrie E. Henson 

    

 Kachemak Emergency Service Area Board

South Kenai Peninsula Hospital Service Area Board 

 Seat B (2-yr)

Seat C (2-yr) 

     Ralph E. Crane

    Barbara McBride

Seat C (2-yr) 

Seat G (3-yr) 

     Mike Petersen 

     Clyde T. Boyer, Jr.  

Seat D (3-yr) 

 Seat H (3-yr)

     Joseph E. " Jeff" Middleton 

     Doris I. Cabana 

 Seat E (3-yr)

 Seat I (3-yr)

     Matthew Schneyer 

     Ralph E. Broshes 

 Nikiski Fire Service Area Board

 

 Seat A (3-yr)

 

     Mae M. Leighton

 

 Seat B (3-yr)

 

     Mark Cialek

 

 Seat C (3-yr)

 

     Janet Hilleary